ROZHOVOR S JAKUBEM MÜLLEREM
Přinášíme vám rozhovor s uznávaným MMA rozhodčím Jakubem Müllerem, který se jako jediný český rozhodčí představil i na UFC. Kromě rozhodcování se věnuje i trénování. Začal spolupracovat s organizací Real Fight Arena, kde v pozici šéfa komise má pod sebou rozhodčí, komisaře a cutmany.
Čemu se věnuješ kromě rozhodcování?
„Výhradně MMA se živím už 11 let, takže pískám a trénuji. Kromě Ostravy jezdím i pravidelně dávat tréninky do Trenčína a Nitry. Mimo práce trávim všechen čas s rodinou. Máme tři syny, takže na nějaké koníčky není absolutně čas, což mi ale nevadí, protože s rodinou jsem nejraději.“
Jak bys představil svoji kariéru rozhodčího?
„Pískal jsem v 18 zemích a v organizacích jako UFC, ACA, RCC, KSW, WFCA, Fair Fight, Road to PFL, Road to ONE FC, MPL, GMC a kupu dalších. V amatérech mám odpískáno mistrovství světa IMMAF i GAMMA.“
Proč ses rozhodl vstoupit do RFA?
„S RFA jsem jednal asi 9 měsíců před prvním turnajem. Dal jsem jim několik podmínek a všechny je splnili. Mimochodem ani jedna z nich nebyla finanční.“
Můžeš čtenářům představit rozhodčí z RFA GRAND OPENING?
„Axel Vankimmenade - blackbelt BJJ, mistr Evropy IBJJF, hlavni rozhodčí NAGA pro Evropu, zkušenosti ACA, RCC, Brave FC atd.
Lukasz Bosacki - brownbelt BJJ, zkušenosti UFC, KSW, ACA. První polský rozhodčí v UFC a jediný, který pískal main event.
Michael Wachter - blackbelt BJJ, hlavní rozhodčí GAMMA, zkušenosti ACA, RCC, WFCA.
Maksim Tomič zkušenosti RCC, MPL, SBC + pravidelně trénuje MMA v FFG Novi Sad.
Plus dva lokální rozhodčí Tomáš Kohout a Viťa Rajnoch, kteří už toho mají taky odpískáno a odbojováno kupu.“
Jak je podle tebe důležité mít v řadách organizace kvalitní rozhodčí?
„Hlavně je podle mě klíčové mít mezinárodní tým. Na RFA platí základní pravidlo. Bodují ideálně 3 neutrální národnosti. Pokud to ve výjimečných případech není možné, tak 1 od každé strany a 1 neutrální. Tím se předejde dohadům o zaujatosti. Pokud v Lize Mistrů hraje Bayern proti Realu, také to nepískají 3 Němci nebo 2 Němci a Ital....“
Od prvního turnaje RFA se ukázali i komisaři. Jaké je jejich využití během eventu? V čem to zlepší kvalitu eventu?
„Komisaři zvedají úroveň turnaje. Kontrolují zápasníka v šatně a během zápasu chování trenérů. Pak se nestane, že zápasník dojde ke kleci a zjistí se, že nemá ostříhané nehty, zapomněl suspenzor nebo chránič zubů. Popřípadě během zápasu tam trenéři neskáčou kolem klece, ale musí sedět a koučovat, během pauzy nepolijí podlahu klece hektolitry vody.“
Jak se dá vyhnout různým "kiksům"?
„Pokud je to momentální rozhodnutí, tak tam chyby budou vždy. Každý rozhodčí zastaví zápas občas trochu později nebo trochu dříve, popřípadě něco přehlédne. Ale pokud má na rozhodnutí čas, tak je to spíš o neznalosti. Nelíbí se mi kola 10:10. I když budeme stát a koukat na sobě celé kolo, každý kopne 1 lowkick, tak není možné, že oba bolí noha úplně stejně. Bodový má jedinou práci a to je rozhodnout, kdo vyhrál kolo. Pokud toho není schopen, neměl by bodovat. Dále mi vadí standupy v momentě, kdy někdo přechází guard a to jen proto, že rozhodčí té technice nerozumí a myslí si, že je zápasník pasivní. Těmto věcem se dá zabránit školením a tím, že rozhodčí ten sport musí i trénovat. Každý rozhodčí by za mě na zemi měl být minimálně na úrovni fialového pásu v BJJ.“
Děkujeme za rozhovor.
FOTO: IG RFA